هزینه راه اندازی مزرعه کاکتوس میوه دار چه قدر است؟

افرادی که به دنبال کاشت انواع کاکتوس ها هستند و قصد دارند سود خوبی از پرورش و برداشت میوه آن داشته باشند باید هزینه راه اندازی مزرعه کاکتوس میوه دار را با توجه به شرایط مختلفی در نظر بگیرند و به اصطلاح دخل و خرج خود را با یکدیگر تطبیق دهند.

جهت احداث مزرعه کاکتوس هم اکنون با ما تماس بگیرید.

طرح کشت کاکتوس برای حفاظت از خاک

وجود هرکدام از درختان و گیاهان چه مثمر و چه غیر مثمر باشند برای حفظ حیات جانواران و انسان ها لازم و ضروری است.

البته برای اینکه یک کشاورز و یا یک گلخانه دار، شناخت شرایط هرکدام‌از گیاهان و ایجاد فضای مناسب برای رشد بیشترشان اهمیت دارد.

از آنجا که کاکتوس یک گیاه پرطرفدار در بسیاری از کشورها مانند مکزیک، پرو و کلمبیا است کشورمان ایران نیز در بسیاری از شهرها بستری مناسب برای کاشت آن وجود دارد.

کاکتوس های علوفه ای یکی از متنوع ترین انواع کاکتوس ها است که حتی در شرایط خشکی طولانی مدت، فرآورده های بسیاری را می توان از ان تهیه کرد.

دمایی که برای رشد آن نیاز است و باید در محیط زندگی آن وجود داشته باشد، دمایی است بین ۲۰ الی ۳۰ درجه سانتی گراد.

علاوه بر حرارت و دما، خاک نیز باید زهکشی شده باشد و مواد مغذی و معدنی مانند پیت، خاک رس و غیره در خود داشته باشد.

یکی از فوایدی که گیاهان کاکتوس در هر نوع مختلف شان برای خاک و محیط زیست دارند این است که فرسایش خاک را با توجه به کمبود بارندگی کاهش می دهد و توقع زیادی به جهت آبیاری و سیراب شدن ندارند.

البته یکی از احتیاجات مهم آن برخورداری از نور آفتاب است.

پس اگر در خانه هم کاکتوس نگه می دارید ان را در مقابل نور آفتاب و یا نور مصنوعی اتاق قرار دهید تا میران نیاز ان به نور به صورت کامل تامین شود و رشد خوبی و مطلوبی داشته باشد.

هزینه راه اندازی مزرعه کاکتوس میوه دار در ایران

امروزه احداث هر مکانی به اِلمان ها و معیارهای بسیاری بستگی دارد که این عوامل به هزینه و میزان سرمایه لازم برای راه اندازی آن هم تأثیر می گذارد.

یکی از مکان هایی که امروزه بسیار مورد توجه مزرعه داران قرار گرفته است راه اندازی یک محیط مناسب و حتی یک گلخانه برای کاشت و برداشت انواع کاکتوس ها است.

آن ها می دانند که این گیاه با توجه به قابلیت هایی که دارد می تواند سود زیادی برای مزرعه دار داشته باشد و هزینه را برای او به کم ترین وجه برساند.

متغیرهای بسیاری وجود دارد که به هزینه راه اندازی مزرعه کاکتوس میوه دار مرتبط می شوند و آن را تحت تاثیر قرار می دهند مانند: جنس خاک منطقه، نوع گیاه کاکتوس، مقدار تولید و برداشت ان و غیره.

اما به صورت تخمینی حدود ۱۵۰ میلیون تومان برای احداث مزرعه نیاز است که البته این مقدار تقریبی بیان شده و ممکن است برای برخی افراد کمتر و برای برخی دیگر بیش ترین مبلغ نیاز باشد.

اما با توجه به اینکه سازگاری و دوام بالایی دارند و با شرایط سخت محیط هم هماهنگ می شوند مزرعه داران مبلغ ناچیزی را بابت خراب شدن و یا فرسودگی گیاه متحمل می شوند.

جالب است بدانید که میوه های کاکتوس که به اسم انجیر تیغ دار هم نامگذاری شده اند در صورت پرورشی بودن شان در گلخانه ها حدود ۱۳۰ گرم و نوع وحشی حدود ۳۰ گرم وزن دارد.

کشورهای حاشیه خلیج فارس هم جزو طرفداران این گیاه هستند که صادرات آن می تواند برای مزرعه داران یک پیشرفت اقتصادی مهم به شمار رود و بخشی از هزینه های شان را جبران کند.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *